rastline

Če ga opazite, morate o tem obvestiti pristojno službo
K nam je prispel škodljivec, ki si ga nihče ne želi - japonski hrošč. Prvič je bil opažen prav na istem mestu kot lani. Ker predstavlja resno grožnjo za številne rastline v Sloveniji, strokovnjaki pozivajo, da - če ga slučajno opazite - čimprej javite pristojnim službam.

Triki in nasveti za zalivanje vrta, ko se odpravimo na dopust
Rastline za rast potrebujejo vodo. Nekatere tudi dodatna hranila. V teh dneh, ko sonce neusmiljeno pripeka, pa tudi zaščito pred močnimi sončnimi žarki. Večina domačih vrtnarjev se tega zaveda, toda težava nastane, ko se odpravimo na dopust. V nadaljevanju zato predstavljamo nekaj nasvetov in trikov, kako v času odsotnosti poskrbeti za zadostno hidracijo lončnic, zunanjih okrasnih rastlin ter seveda zelenjavnega vrta.

V botaničnem vrtu v Ljubljani končno dočakali cvetenje agave
Rekordno visoka vročina te dni je v botaničnem vrtu ljubljanske univerze prvič po 27 letih spodbudila bujno cvetenje mehiških agav. V botaničnem vrtu so tega še toliko bolj veseli, ker gre za ogroženo vrsto, ki zelo redko cvetita – navadno se to zgodi samo enkrat v življenju, nato odmreta. Iz semen bodo zrasle mlade rastline, ki bodo cvetele v prihodnjih letih.

Trik za pobiranje zrelih paradižnikov
Več mesecev ste se trudili, vzgajali in skrbeli za svoje paradižnike, zdaj pa je končno napočil čas, da poberete sadove svojega trdega dela. Da ta ne bi šel v nič, imamo za vas nekaj nasvetov, kako te delikatne sadeže pravilno pobrati.

Ena sestavina lahko vrt reši pred vročino in sušo
Ker temperature v zadnjih tednih podirajo vse rekorde, se mnogi vrtnarji sprašujejo, kako pred ekstremno vročim in sušnim obdobjem zavarovati svoj okrasni in zelenjavni vrt. Rešitev se morda skriva v vaši kuhinji. Britanski vrtnarji so namreč iznašli inovativen način, kako rešiti svoje rastline pred posledicami rekordne vročine.

Najlažji način za temeljito čiščenje vrtnega orodja
Ko gre za gospodinjska ali pa zunanja opravila, čiščenje vrtnega orodja pri večini ni visoko na seznamu nujnih obveznosti. Toda če želite podaljšati njegovo uporabnost, je dobro, da ga redno temeljito čistite, kar sicer ni edini razlog, zakaj bi to morali početi.

Rešitve za domačo pisarno, če nimamo na voljo ločene sobe
Delo od doma je zagotovo priročno, vendar pa nimamo vsi razkošja imeti ločen prostor za domačo pisarno. Dobra novica je, da kljub temu lahko ustvarite funkcionalen in produktiven delovni prostor.

Triki, kako na vrtu porabiti manj vode, v času, ko je zalivanje prepovedano
V teh dneh dneh, ko je v mnogih občinah po Sloveniji močno omejena poraba pitne vode in je med drugim prepovedano tudi zalivanje vrta, nam lahko koristi vsak nasvet, kako rastlinam kljub temu zagotoviti uspešno rast.

Opravilo, ki je nujno za bogat pridelek kumar
Le katera vrtnina bolje opiše poletje kot osvežilne in sočne kumare? Ta zelenjava, polna vitaminov in mineralov, ki poleg tega vsebuje tudi veliko količino vode, načeloma ni zahtevna za vzgojo, vseeno pa potrebuje določeno nego. Tisto, kar mnogi pozabljajo, je sprotno obrezovanje – preberite, zakaj je to nujno.

Razlog, zakaj vaša sadna drevesa odvržejo plodove – in kako to odpraviti
Normalno je, da sadno drevje zgodaj poleti odvrže nekaj plodov, da ostane zdravo in uravnoteženo. Toda nekateri dejavniki lahko povzročijo, da drevesa začnejo pretirano izgubljati plodove, še preden ti dozorijo.

Te grmovnice poleti občudujte samo od daleč
Poleti dela na vrtu in v okolici hiše nikakor ne zmanjka. Toda, če veliko pozornosti zahteva vaš vrt in košnja trave, je nekatere grmovnice bolje pustiti pri miru. Obrezovanje določenih rastlin poleti jih namreč lahko pusti brez cvetnih popkov, kar pomeni, da ne bo niti cvetov.

Pravočasno ukrepajte, preden vaš vrt prizadene suša
Zelo toplo in suho vreme se močno pozna na kmetijskih površinah po vsej državi, opozarjajo v Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS). Kmetovalce zato pozivajo, naj za zaščito kmetijske pridelave v sušnih razmerah ukrepajo pravočasno.

Superživilo, ki je v preteklosti raslo praktično na vsaki njivi
Različne vrste volčjega boba uvrščamo v botanično družino metuljnic in agronomsko skupino zrnatih stročnic. Strupene in grenke snovi v rastlini in zrnju so vzrok, da so ga v preteklosti uporabljali več za izboljševanje rodovitnosti tal kot za prehrano. S trajnostno usmeritvijo kmetijske politike Evropske unije pa se kažejo nove možnosti za setev in uporabo volčjega boba, ne le grenkih sort sredozemskih vrst, ki so zaradi bogate olistanosti ustrezne za zeleno gnojenje, ampak tudi požlahtnjenih sladkih sort, katerih zrnje je nov alternativni vir beljakovin (30 do 40 %), odpornega škroba in prehranskih vlaknin.

Tako zelo zdravilno je divje korenje
Divje korenje je rastlina, ki je kljub svoji zdravilni vrednosti še vedno precej nepoznana. Za razliko od navadnega korenja, ki ga najdemo na vrtu, rastlina z latinskim imenom 'Daucus carota' raste na travnikih in neobdelanih področjih. Preberite več o tej izjemno cenjeni kobulnici.

Lovorikovec je ena najbolj hvaležnih rastlin za živo mejo
Lovorikovec je ena izmed najbolj priljubljenih rastlin za živo mejo. Poleg tega, da s svojimi velikimi zelenimi listi odlično opravlja svojo funkcijo varovanja zasebnosti in ločevanja meje, je praktična, nezahtevna in prijetna na pogled.

Tako bi morali zalivati paradižnik
V tem delu leta pogovori zelo pogosto nanesejo na paradižnik. Kajti rastlina je ravno pred tem, da bo začela barvati plod, a kaj hitro gre kaj narobe: črn plod, plesen na listih ... In takrat mnogi posežejo po mleku. Poglejte, za kaj vse se ga uporablja na vrtu.

Zato so cianobakterije za pse tako zelo nevarne
Cianobakterije, znane tudi kot modrozelene alge, se naravno pojavljajo v jezerih in ribnikih po vsem svetu. Kadar je njihova količina velika, se na površini vode lahko ustvari modrozelena tanka prevleka. Čeprav so naravno prisotne v tekočih in stoječih vodah, pa lahko v nekaterih primerih predstavljajo nevarnost za ljudi in živali – kot je bilo nedavno mogoče videti na Bohinjskem jezeru, ko sta po kopanju poginila dva ali neuradno celo več psov.

Kako ukrepati, ko listi paradižnika začnejo veneti?
Rdeči, sočni paradižniki so ponos vsakega vrtnarja. Vendar pa njihova pridelava zahteva nekaj znanja in spretnosti. Vse se začne pri zdravi rastlini, vključno z listi. Zvijanje le-teh je pogosta težava, ki prizadane celotno rastlino in povzroči njeno propadanje. Poglejmo, kaj so najpogostejši razlogi, da se to zgodi – ter kako zvijanje listov odpraviti.

Poljska rastlina, katere vrednost prepoznavajo celo čebelarji
Navadna ajda je nežito iz družine dresnovk, katere plod se uporablja za kašo in moko podobno kot plodovi žit. Smo v obdobju, ko se znova povečuje njena pridelava, celo tatarska ajda se po dvesto letih vrača na slovenske njive. Obe pridobivata pomen zaradi novih pogledov na trajnost v pridelavi, na zdravo prehrano, v kateri so funkcionalna in brezglutenska živila ter prehranska dopolnila, kamor spadajo tradicionalni in naravni farmacevtski zeliščni pripravki.

Proti plesni na rastlinah se lahko borite s cimetom
Ste vedeli, da je omamno dišeča začimba, ki nas spomni na december, vsestransko uporabna tudi na vrtu? Njena prednost je zagotovo dostopnost, saj jo lahko kupimo prav v vsaki živilski trgovini, poleg tega pa je povsem naravna in z njeno uporabo nikakor ne škodimo rastlinam na vrtu. Preverite, katerih nadlog vas cimet lahko reši in katera opravila si lahko z njim olajšate.

Preverjen trik, s katerim bo orhideja ponovno oživela
Orhideje so priljubljene zaradi svoje elegance in dolgotrajnega cvetenja, a vsak, ki je že kdaj skrbel zanje, ve, kako delikatne in zahtevne so lahko. Čeprav mnogi hitro obupajo, ko cvet oveni ali orhideja začne kazati znake propadanja, obstaja nenavaden a preprost trik, ki lahko vašo rastlino ponovno oživi.

Zakaj korenje v loncu tako dobro uspeva?
To priljubljeno korenasto zelenjavo je enostavno gojiti v posodah, loncih in cvetličnih koritih, ki jih postavite na balkon. Z malo sreče in pravimi nasveti jo boste lahko pobirali od zgodnjega poletja do pozne jeseni.

Očarljiva alpska cvetlica, ki se odlično obnese na domačem skalnjaku
Planika, ikonična cvetlica, je znana po svojih suličastih, kosmatih listih in belih, zvezdastih cvetovih. Čeprav rastlino običajno povezujemo z Alpami, pa v resnici izvira iz Himalaje. Nenazadnje pa se pri nas tudi odlično obnese kot gojena rastlina. Vajene so ostrega okolja - skalnatih, revnih tal, nizkih temperatur in močnega vetra, zaradi česar so odličen dodatek skalnjaku na domačem vrtu.

Učenke osnovne šole na Krasu poskrbele za barvito prenovo šole
Barve so pomembne. Ne samo znotraj prostorov, ampak tudi na prostem, v okolju, ki nas obdaja. Tega se zavedajo tudi pri Merkurju, ki so se v ta namen tudi letos lotili projekta 'Za lepšo šolo'. Povezali so se s šolami po Sloveniji in učencem dali v roke škarje ali platno – ali bolje rečeno čopič in barvo ter priložnost, da polepšajo stene svoje šole.

Če vrtnice zalivate v tem času, bodo najlepše uspevale
Dejstvo je, da prav vse rastline za svoje življenje potrebujejo vodo. Toda medtem ko nekatere lahko preživijo tudi krajša ali daljša obdobja suše, so druge bolj zahtevne. Vrtnice, denimo, imajo celo zahteve ne samo po določeni količini vode, ampak tudi po ustreznem urniku. Poglejmo, kdaj jih je priporočljivo zalivati – in predvsem kdaj ne.

Priljubljeno zelišče, ki na vrtu naredi več škode kot koristi
Če imate radi hladen, svež in osvežujoč okus mete v limonadi ali na poletni solati, potem vas bo morda zamikalo, da jo posadite na svojem vrtu. Navsezadnje je ta trpežna trajnica enostavna za gojenje in ima številne prednosti, od privabljanja opraševalcev, kot so čebele in metulji, do odvračanja škodljivcev, kot so mravlje, komarji in muhe. Toda po drugi strani ima to dišeče zelišče eno veliko težavo.

Divje lilije - slovenski botanični zaklad
Lilije so med najbolj prepoznavnimi in očarljivimi cvetlicami v slovenski naravi. Medtem ko številne sorte lilij krasijo naše vrtove, imajo svoj poseben čar tiste, ki uspevajo povsem samoniklo. Divje lilije v Sloveniji so dragocen botanični zaklad, vse štiri avtohtone vrste pa so zavarovane in odražajo bogato naravno raznolikost naših gozdov, travnikov in alpinskih predelov.

Teh škodljivcev se morate na svojih bučkah najbolj bati
Buče in bučke so v času rastne dobe izpostavljene številnim boleznim, ki povzročajo škodo na rastlinah, kar se odraža tudi v zmanjšanju velikosti in kakovosti pridelka plodov, to je bučnega mesa in semen. Povzročitelji bolezni so lahko glive, bakterije ali virusi. Samooskrbni vrtičkarji v prvi vrsti stremijo k izvajanju preventivnih ukrepov za preprečevanje bolezni. Kljub možnosti uporabe sintetičnih kemičnih sredstev pa temelji tudi tržna pridelava buč in bučk v Evropski uniji na spoštovanju trajnosti.

Rastlina, ki je lahko čudovita živa meja, a je hkrati ena najbolj invazivnih
Bambus se na prvi pogled zdi kot idealna rastlina za vsak vrt. Ne samo, da ustvarja čudovito zasebnost, ki si jo na vrtu želimo, to lahko ustvari v zelo kratkem času. Vendar pa je to po drugi strani ravno ta njegova prednost, pogosto tudi slabost. Poglejmo, pred čem svarijo strokovnjaki, ko gre za sajenje bambusa na domači vrt.

Limonini olupki za lepši in bolj zdrav vrt
Želite izboljšati svoj vrt na naraven način? Limonini olupki so več kot le odpadek! Preberite, kako jih uporabiti za bogatenje komposta, zaščito rastlin pred škodljivci in celo za razkuževanje vrtnega orodja. Bodite pozorni na pravilno uporabo in ohranite vaš vrt zdrav ter uspešen.